Czy instalacja elektryczna może zawierać coś więcej niż tylko zwykłe włączniki światła czy gniazdka sieciowe? Oczywiście! W dobie inteligentnych technologii tradycyjne pstryczki przechodzą prawdziwą metamorfozę, oferując funkcje, które jeszcze kilka lat temu mogłyby wydawać się rodem z filmów science fiction. Jednym z najbardziej nietypowych i praktycznych rozwiązań, obok coraz bardziej popularnych paneli dotykowych, jest mini radio zintegrowane z włącznikiem światła. Brzmi intrygująco? To dopiero początek…
Mini radio podtynkowe jest świetnym przykładem na to, jak nowoczesny osprzęt elektryczny łączy technologię z estetyką. Wyobraź sobie: budzisz się rano, wchodzisz do kuchni i jednym ruchem uruchamiasz zarówno światło, jak i ulubioną stację radiową. Bez dodatkowych urządzeń, bez plączących się na blacie przewodów. Urządzenie składa się zazwyczaj z dwóch elementów: głośnika oraz modułu zawierającego wyświetlacz i podstawowe funkcje (1. ON / OFF, 2. regulacja głośności, 3. wybór i pamięć stacji). Całość mieści się w dwóch standardowych puszkach montażowych fi 60 mm.
Czysty dźwięk, możliwość podłączenia drugiego głośnika i zewnętrznego odtwarzacza MP3, dwie pamięci stacji, funkcja RDS, komfortowa obsługa dzięki pojemnościowym czujnikom dotykowym, tryb usypiania (sleep) i wiele więcej. Radio podtynkowe marki Gira ma wiele funkcji zwiększających komfort mieszkania. Ale to nie tylko funkcjonalność. To sprytne urządzenie, wbudowane w ścianę, nie gromadzi kurzu, nie zabiera miejsca w pomieszczeniu, jest wyjątkowo proste w montażu oraz obsłudze. I zawsze na swoim miejscu. Ponadto elementy mini radia są dopasowane do designu pstryczków firmy Gira, dzięki czemu mogą być zintegrowane z włącznikami światła czy gniazdkami elektrycznymi w jednej wielokrotnej ramce. Dlatego pasują do każdego stylu wnętrza.
Mini radio to tylko przedsmak możliwości, jakie oferuje nam nowoczesny osprzęt elektryczny. Co z kolei wyróżnia coraz popularniejsze inteligentne włączniki światła? To możliwość programowania scen czy scenariuszy świetlnych, które dostosują oświetlenie do Twojego rytmu dnia. Dzięki funkcji ściemniania łatwo wyczarujesz nastrój sprzyjający relaksowi, z kolei zmiana barwy światła z ciepłej na chłodniejszą stworzy we wnętrzu warunki do efektywnej pracy. A gdy w pośpiechu będziesz zamykać dom na cztery spusty, by zdążyć na pociąg czy samolot, jednym dotknięciem palca wyłączysz całe oświetlenie lub zamkniesz wszystkie rolety za pomocą funkcji centralnego włącznika.
Włączniki dotykowe współpracujące z systemami automatyki budynku to dziś esencja nowoczesności. Producenci osprzętu elektrycznego, tacy jak Nota Bene, Berker, Busch-Jaeger, Gira, czy Jung, od lat udowadniają, że można zgrabnie łączyć nowoczesną technologię z wysmakowanym, oryginalnym designem. Proponowane przez nich panele dotykowe są łatwe w obsłudze, a ich elegancka forma sprawia, że pasują zarówno do przestrzeni urządzonych w duchu nowoczesnego minimalizmu, jak i do wnętrz w stylistyce klasycznej albo glamour. Możliwość wyboru koloru i materiału wykończenia daje bowiem szansę na dopasowanie włączników dotykowych do każdej aranżacji.
Jak pomocna jest choćby najdelikatniejsza smużka światła, przekonał się każdy, kto choć raz próbował odnaleźć drogę do łazienki czy kuchni w środku nocy. Nie chcąc rozbudzić siebie czy domowników światłem lampy, błądził z lękiem po ciemnym przedpokoju lub po schodach, kurczowo trzymając się poręczy. Jak zaradzić takim sytuacjom? Jak zwiększyć bezpieczeństwo domu nocną porą?
Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie orientacyjne LED, które precyzyjnie akcentuje światłem. Można za jego pomocą oświetlać stopnie schodów, ciemne korytarze czy drogi zewnętrzne, co zapewnia bezpieczeństwo i dobrą orientację wewnątrz i na zewnątrz budynku. Takie rozwiązania proponują np. firmy Gira i Jung, dopasowując lampki LED do kolekcji gniazd i włączników. Ale to nie wszystko. Lampki orientacyjne można za pomocą piktogramów i opisów zmienić w tabliczki informacyjne. Lub zamontować gniazdko elektryczne z podświetleniem. We wszystkich urządzeniach technika LED gwarantuje długą żywotność i oszczędność prądu.
Nie sposób pominąć innowacyjnych rozwiązań, takich jak lampki Plug&Light marki Jung. To kombinacja gniazdka oświetleniowego i lampy, łączonych za pomocą magnetycznego wkładu. Ta technologia umożliwia prostą, szybką wymianę i podłączanie modułów świetlnych, które idealnie współpracują z nowoczesnymi włącznikami światła. Potrzebujesz intensywnego światła do pracy? A może ciepłego, przytulnego oświetlenia na romantyczny wieczór? Za pomocą lampki Plug&Light wyczarujesz komfortowe otoczenie w mgnieniu oka. Nakładki oświetleniowe można bowiem nie tylko wymieniać, ale także bezstopniowo obracać w zakresie 360°, czy wychylać o 90°. Dostępna jest też funkcja ściemniania światła oraz montażu lampek na suficie. Gniazdko Plug&Light z bagnetem jest w stanie udźwignąć lampy sufitowe i reflektory o masie do 1,5 kg.
Dzięki minimalistycznemu designowi lampki te świetnie komponują się z włącznikami i gniazdkami w stylu skandynawskim, industrialnym czy retro. Ich różnorodność kolorystyczna i łatwość montażu sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie zarówno estetykę, prostotę, jak i funkcjonalność. Nie można wyobrazić sobie bardziej elastycznego sposobu tworzenia instalacji oświetleniowej.
Dlaczego warto zainwestować w nietypowe rozwiązania elektryczne? Po pierwsze, zapewniają one ogromną wygodę i przytulny klimat wnętrzom. Inteligentne włączniki z funkcją ściemniania pozwalają dostosować światło do każdej sytuacji. Umożliwiają też tworzenie zaawansowanych scenariuszy oświetleniowych czy centralne wyłączenie instalacji w całym domu. Z kolei radio podtynkowe obudzi Cię rano muzyką z ulubionej stacji radiowej lub zapewni Ci transmisję z ważnego meczu. Niezależnie od pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Nie możemy tu nie wspomnieć także o klasycznych rozwiązaniach. Jak choćby termostaty, które zadbają o odpowiednią temperaturę wnętrza. Lub gniazdka USB / HDMI, dzięki którym ładowarka telefonu jest zawsze na swoim miejscu.
Po drugie, nowoczesne instalacje elektryczne czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Poczynając od domofonów zintegrowanych z pstryczkami, po tak „zwykłe” rozwiązania, jak włączniki krzyżowe, czujniki ruchu, czy sterowniki żaluzjowe. Choć mniej zaawansowane technologicznie niż instalacje Smart Home, wciąż są niezastąpione w wielu domach i biurach. A pełniąc swoje funkcje, w znacznym stopniu upraszczają nasze życie, zapewniając jakże ważną dziś oszczędność czasu i kosztów.
Po trzecie, nowoczesny osprzęt elektryczny wyróżnia minimalistyczny design. Eleganckie włączniki światła, dostępne w różnych kolorach i stylach, stanowią nie tylko praktyczne urządzenia, ale również elementy dekoracyjne wnętrza. Natomiast dla miłośników stylistyki rustykalnej znajdą się i takie kolekcje pstryczków, które sprytnie łączą najnowszą myśl technologiczną z retro designem. Zatem, od mini radia zintegrowanego z pstryczkiem lub gniazdkiem, przez szklane dotykowe włączniki, po lampki Plug&Light – każde z tych rozwiązań pokazuje, jak bardzo zmieniają się nasze domy dzięki najnowszym technologiom i designowi. Wybierając nowoczesne włączniki, inwestujemy w komfort, styl i przyszłość.