Projektowanie wnętrz w dzisiejszych czasach to nie tylko sztuka doboru odpowiednich elementów wyposażenia pod względem designu. Liczy się również funkcjonalność, a co za tym idzie – komfort domowników. Przekonuje się o tym każdy, kto po przebudzeniu się w środku nocy próbuje znaleźć pstryczek, by włączyć światło 🙂 Projektanci mają więc do wykonania nie lada zadanie. Muszą między innymi ustalić, na jakiej wysokości włącznik światła powinien się znajdować, by nie tylko nie sprawiał problemów, ale wręcz przeciwnie – skutecznie je rozwiązywał.
Z tego artykułu dowiesz się:
– czy odpowiednie usytuowanie włącznika jest ważne?
– na jakiej wysokości włączniki i gniazdka najlepiej zamontować?
– w jakim miejscu instalować pstryczek przy łóżku?
Przed omówieniem idealnej wysokości włączników warto zrozumieć, dlaczego ich lokalizacja ma znaczenie. Choć z pozoru to zagadnienie może wydawać się błahe, to każdy z nas jest w stanie przypomnieć sobie sytuację, w której to, na jakiej wysokości włączniki zostały zamontowane, miało znaczenie. Co zyskujemy instalując je dokładnie tam, gdzie powinniśmy? 🙂
Idealna wysokość umiejscowienia włączników światła zależy od kilku czynników, takich jak wzrost domowników, standardowe praktyki projektowe oraz rodzaj pomieszczenia. Przyjmuje się, że włączniki powinny być umieszczone na wysokości około 120–140 centymetrów od podłogi. Ta wysokość jest wygodna dla większości osób i umożliwia łatwy dostęp do pstryczka, bez konieczności zbytniego schylania się lub wyciągania ręki. Pamiętaj jednak, że utarte schematy warto, a nawet trzeba łamać, jeśli nie odpowiadają na Twoje potrzeby.
A na jakiej wysokości włączniki i gniazda elektryczne montuje się w kuchniach i łazienkach? W przypadku pomieszczeń pełniących konkretne funkcje, standardowe praktyki projektowe sugerują, że gniazdka elektryczne powinny być umieszczone na wysokości około 30–40 centymetrów od blatu lub podłogi. Natomiast włączniki światła mogą być zamontowane na tej samej wysokości, co w innych pomieszczeniach.
W sypialniach szczególnie istotne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji oświetlenia, aby stworzyć komfortowe i funkcjonalne przestrzenie do odpoczynku. Jednym z kluczowych elementów są włączniki światła, zwłaszcza te umieszczone przy łóżku. Zazwyczaj zaleca się montaż włączników na wysokości około 60–90 centymetrów nad poziomem podłogi. Taka lokalizacja umożliwia łatwy dostęp z łóżka, co jest niezwykle wygodne zarówno przed snem, jak i zaraz po przebudzeniu. Dzięki temu można wygodnie kontrolować oświetlenie bez potrzeby wstawania z łóżka, co sprzyja relaksowi i zapewnia lepszy sen. Włączniki elektryczne zamontowane przy ramie łóżka zwiększają też bezpieczeństwo domowników, eliminując konieczność poruszania się w sypialni po ciemku.
Z kolei w dziecięcym pokoju sypialnym, gdzie drobne rączki nie dosięgają do standardowych wysokości włączników, można pokusić się o zamontowanie pstryczków na niższym poziomie niż w pozostałych pomieszczeniach, by ułatwić najmłodszym dostęp do włączników. Zarówno możliwość dosięgnięcia pstryczka, jak i jego atrakcyjna, kolorowa forma, wzbudzą w dzieciach radość i sprowokują zapewne do zabawy światłem, samodzielności oraz ćwiczenia paluszków – a to niezmiernie ważne umiejętności w procesie dorastania i odkrywania otaczającego świata.
W domowej strefie relaksu ważne jest nie tylko to, na jakiej wysokości montuje się włączniki światła. Warto pamiętać też o zróżnicowaniu oświetlenia w sypialni, uwzględniając różne rodzaje światła, takie jak ogólne, punktowe czy też oświetlenie dekoracyjne, aby stworzyć odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?”.
Wiesz już, na jakiej wysokości włączniki zapewnią sprawny dostęp do światła w każdym domowym pomieszczeniu. Czas więc na zabawę stylem i wybór pstryczków, które wyczarują blask we wnętrzu i… uśmiech na Twojej twarzy 🙂